Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi MEDİSEP Öğrenci Topluluğu üyesi öğrenciler, “Oyuncak Ayı Hastanesi” projesi kapsamında çocukların doktor ve hastane korkularını yenmelerini sağlamaya yönelik bir etkinlik düzenledi.
Proje kapsamında Çocuk Sevenler Derneği İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı’nda oluşturulan “Oyuncak Ayı Hastanesi”ne gelerek, kendilerine hediye edilen oyuncak ayılarını, hazırlanan muayene odalarında tedavi ettirdi.

DSCF9481-670x330

Proje Koordinatörü ve Tıp Fakültesi öğrencisi Aziz Kılıç, projenin Hacettepe Üniversitesinde 2008 yılında başladığını hatırlatarak, etkinlikleri bu yıl Türk Kızılayı Ankara Şubesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

ıp Fakültesi öğrencisi Aziz Kılıç

’SİZ HİÇ DOKTORDAN KORKMADINIZ MI?’’

Çocukların doktor korkusu yıllardır var olan ve önemli bir problemdir. Oysa bu konuda yayınlanan makalelerde, bu tepkinin koşullu(öğrenilmiş) bir tepki olduğu için kaybolmasının da olanaklı olduğu, koşullanmış olan bu öğrenme (doktora gitmek) ağrı olmaksızın ortaya çıkabilirse zaman içinde etkinliğini yitirerek doğal bir uyaran durumuna geleceği belirtilmektedir. Çocuklar doktorlara ve hastaneye başka bir konumdan bakarlarsa bu korkularını yenebilirler. Projemizi yaygın olarak uyguladığımızda bu korkuyu tamamen yok edebiliriz.

Oyuncak Ayı Hastanesi; çocukların doktor korkularını yenmeye yönelik, çocukların ebeveyn rolü oynadıkları bir projedir. Çocuklar Oyuncak Ayı Hastanesi’ne hasta ayıcıklarını getirirler ve ayıcık doktorları olan hekim adayları da ayıcıkları iyileştirir. Böylece çocuklar, doktorların can acıtmak için değil iyileştirmek amacında olduklarını anlarlar. Aynı zamanda hekim adayları tarafından temel hijyen bilgileri(el yıkama, diş fırçalama vb.), temel beslenme bilgileri ve temel vücut bilgileri (organlar) konularında bilgilendirilirler.

Projemizin amaçları; 3 ile 7 yaş arası çocukların doktor korkularını yenmelerini sağlamak, hastanenin düşündükleri gibi korkutucu bir yer olmadığını gösterip bu konuda bakış açılarını değiştirmek, tıbbi işlemlerin (iğne yapmak gibi) ürkütücü olmadığını göstermek, insan vücuduyla ilgili, hijyenle ilgili ve beslenme ile ilgili temel bilgiler vererek hem eğlendirici hem öğretici bir etkinlik yapmak, en duyarlı olmamız gereken konulardan biri olan çocuklara mutlu bir gün yaşatmaktır.

Öncesinde Çocuklara Yaklaşım konulu eğitim alarak donanımlı hale gelen gönüllü hekim adayları; yıl içinde Oyuncak Ayı Hastanesi etkinliği ile Türkiye’nin dört bir yanında anaokulu, yuva, açık alan gibi yerlerde projemizi hayata geçirmektedir.

Türk tıp öğrencileri birliği ,ePpThy-cRUCMoTyqtmXgLA

,muj0GDZgbkSPCtMGI51EHw