Türk Hekim ABD’de Kazandığı Prestijli Tıp Ödülünü Eren Bülbül’e Adadı

Samsunlu ünlü bilim insanı Prof.Dr. Ercüment Ovalı, kan ve kök hücreden ürettiği yapay deri (Dermoplastik) çalışmasıyla ABD´de tıp alanındaki en büyük ödülü kazandı. Ovalı, ABD´nin Orlando kentinde 8 Ekim tarihinde alacağı ödülü Trabzon’un Maçka ilçesinde şehit olan 15 yaşındaki Eren Bülbül´e ithaf edeceğini açıkladı.

İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesi Labcell Hematoloji Bilim Dalı’nda görevli olan Samsunlu Prof.Dr. Ercüment Ovalı, ekibiyle birlikte kan ve kök hücreden ürettiği yapay deri (Dermoplastik) çalışmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında Experimental-Araştırma ödülünü kazandı.

Daha önce de Türkiye’nin ilk kök hücre üretim merkezinde kanser gibi birçok hastalığa umut olabilecek başarılı çalışmalara imza atan 56 yaşındaki Ercüment Ovalı, Türkiye’nin bu yıl tıp alanındaki en büyük ödülünü 8 Ekim tarihinde ABD’nin Orlando kentinde alacağını, bu ödülü ise Trabzon’un Maçka ilçesinde PKK’lı teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’e adayacağını açıkladı.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Dostlar, Ülkemizin bu sene sanırım tıp alanındaki en büyük ödüllerinden birini kan ve kök hücreden ürettiğimiz yapay deri “Dermoplastik” ile ABD’de yapılan bir eleme sonrası almayı başardık. Milyon dolarlık bütcesi olan yüzlerce çalışmayı geride bırakarak, açık ara ile (Editörün deyimi ile ‘Clearly Best Paper’) Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi alanında yılın Experimental-arastirma ödülünü aldık. Dermoplastiği ilk Trabzon’da geliştirmeye başlamıştım. Bir gün belki traji komik öyküsünü de anlatırım.. Ama Bu ödülü 8 Ekim de Orlando’da alırken o kahraman çocuğa..Eren Bülbül’e İthaf edeceğim. Bu ürünü kısa sürede ‘DermoTürk’ adıyla hastaların hizmetine sunmak şimdi bir diğer hayalim” ifadelerine yer verdi.

işte o paylaşım:

 

Ercüment Ovalı kimdir?
Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aslen Samsun’un Çarşamba ilçesinden olup 27 Eylül 1961 yılında doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi’nde, İç hastalıkları ihtisasını 1991 yılında yine aynı üniversitede, Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Öğretim üyeliği hayatına 1992 yılında KTÜ İç Hastalıkları bölümünde başlayan Ovalı, 1994 yılında doçent, 1999’da profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bir dönem İç Hastalıkları ABD ve sonra Hematoloji BD ve Kemik İliği Nakil Ünitesi başkanlıklarında bulundu.

Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010 yılından sonra Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü oldu. 60 adet yurt dışı makale olmak üzere 350’den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir. Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği Nakli Merkezi sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakli Komisyonu’nda üye ve Kordon Kanı Bankaları Koordinasyon Kurulu’nda başkan olarak görev yaptı. 2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuvarının Trabzon’da kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonra da bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak mezenkimal kök hücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı. 1 Aralık 2010’dan bu yana da Acıbadem Sağlık Grubu hastaneleri GMP ve Hücre Tedavi Ürünleri danışmanlığı ve mesul müdürlüğü ile Doku Tipleme Laboratuvarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi’nde çalışmaktadır. 2013 yılından bu yana TÜBA Kök Hücre Kurul Üyesi olarak çalışan Ovalı’nın bugün itibari ile kullanıma sunduğu 60 ayrı hücresel tedavi ürünü, 4 adet doku mühendisli ürünü mevcuttur.

Yaptığı çalışmalar arasında önemli kanser immünoterapi uygulamaları, kemik iliği nakillerinde graft mühendisliği olup, devam eden diğer önemli çalışmasında ise DMD hastalarında allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreler ile sağlıklı distrofin gen nakline çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.