Seyirlik bir film – Hipokrat (Hippocrate) (2014)

imdb’den 6,8 puan almış bir film,

Filmi izleyen birisi olarak biraz bahsedeyim istedim;

Bir intörn hekimin babasının çalıştığı klinikte staj yaptığı süreci anlatıyor. Benjamin rolündeki intörn kahramanımız, idealleri olan ve mesleğini seven insanlara yardımcı olmayı ilke edinmiş bir son sınıf öğrencisidir.

intörn

İlk hastasını kaybettiğindeki üzüntüsü yüzüne yansımış olay sonrası kendisini toparlamaya çalışmakta zorlanmıştır. İlk hastasını kaybettikten sonra yeni hasta almak istememiş ama maalesef bu gibi durumlarda yapacak başka birşeyin olmadığını da anlamıştır. Kaybettiği hastasının karısı hastaneye bilgi almaya geldiğinde Benjamin o anki telaşla bir başka intörnün ilgilendiğini söylemiş sonrasında intörnlerin hukuki sorumluluğu var mı sigortası var mı birini öldürürse ne olur gibi soruların cevaplarını aramaya başlamıştır.

intörn doktorluk

Aynı klinikte bir başka intörn daha görev yapıyor Dr. Rezak, yabancı kontenjanından staja başlamış ve Benjamin’e göre kısmen daha iyi tıp bilgisine sahip bir başka tıp öğrencisidir.

Filmde ilk dikkat çeken noktalardan birisi intörn hekimlerin hemşireye doğrudan order vermesi, hastanın tedavisini planlaması. Bizim eğitim sistemimize göre sorumluluğun biraz daha fazla olduğu görülüyor. Biliyorsunuz ki bizde asistan hekime danışmadan bir intörn doğrudan order verip tedavi ve ilaç başlayamıyor mevcut bir tedavi planlamasını değiştiremiyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise bizde de olduğu gibi hemşireler ile intörnler arasındaki iletişimdeki sıkıntıdır. Diğer bir nokta da ise her hastanın odasına girilirken dezenfektan ile ellerin yıkanması oldu ki bunun bizim hastanelerimizde de yaygınlaştırılması şart. Hem hasta hem çalışan sağlığı açısından önemli.

Sağlık sistemindeki gelir ve gider kaygısının hastanın alacağı tedaviyi ve yatış süresini etkilediğini de görmekteyiz.

Doktorların daha öğrencilik hayatlarından itibaren hastaları önemsediğini, çok belli etmeseler de onlarla üzüldüğünü de gözler önüne seren bir film.

Screen Shot 04-11-15 at 07.05 PM

Bazı tıbbi kusurların üzerinin örtüldüğünü, bazen doktorlar arasında ayrımcılık yapıldığını da seyrediyoruz. Ama işte o vicdan denen şey asla peşini bırakmaz insanın, tabi ki vicdanlı ise.

Tavsiye edebileceğim bir filmi size bir nevi yazılı fragman olarak aktarmaya çalıştım. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler…

Son olarak: Bu mesleğin daha eğitim hayatında iken zorlukları ile karşılaşmaya başlıyoruz, görevini yapan yapmaya çalışan her şeye rağmen hekimliği yaşam tarzına dönüştüren, mesleğine sahip çıkan, meslektaşını koruyan, hastasına en iyi şekilde empati yapabilen tüm meslektaşlarıma saygı ve sevgiyle…

Screen Shot 04-11-15 at 06.42 PM