Sağlık Bakanı Tehlikenin Farkına Vardı! Hekim Fazlalılığı İçin Alınacak Önlemi Açıkladı!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023’ten sonra hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. 1 Ocak’ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültesi kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız” dedi.

Hekim açığını kapatmak için son yıllarda tıp fakültelerinin sayısı ve öğrenci kontenjanların artırıldığına işaret eden Müzzinoğlu, bu kontenjanlarla uzun süre öğrenci alınması halinde ilerleyen yıllarda bu defa hekim fazlalığının gündeme gelebileceğine dikkati çekti. Müezzinoğlu, “Tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023’ten sonra da hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. Onu 1 Ocak’ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültelerinin kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız ki çok öğrenci alarak yarın çok mezun vermek ve sonra da ‘çok mezunu ne yapacağız’ demek gibi bir fotoğrafla karşılaşmayalım” dedi.


 

Sayın Bakan daha birkaç hafta önce 2016 için 14 bin tıp fakültesi kontenjanı açılacağını duyurmuştu, sanıyorum ki artık bundan da vazgeçildi! Şahsen ve meslektaşlarımla özellikle sosyal medyada sürekli dillendirdiğimiz bir konuydu, tıp kontenjanlarının sürekli artırılması ve tıp eğitiminde kaliteyi artırmak yerine mağaza açar gibi tıp fakültesi açılması! Sonunda Bakanlık da tehlikenin farkında varmış ve kısmen hekim fazlalılığını önleyecek tedbirleri açıklamış, tabi şimdi şu soru da aklımıza geliyor önümüzdeki yıllarda hekim fazlalılığı oluşacaksa bu açıkça öngörülüyorsa o zaman “yabancı hekim” sevdası niye? Yabancı hekimler kadroları doldurdukça 2022-2023 sonrasında açıkta kalanlar bizim hekimlerimiz olmayacak mı? Belki bir zaman sonra bu da farkedilir!