Kim Daha Engelli?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, diliyorum ki hepimiz adına daha da farkındalık günü olur ve Engelsiz bir yaşam için daha güzel günler getirir. Bu vesileyle tüm engellilerimize kolaylıklar diliyor sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Aşağıda bizzat yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum, bu tablo karşısında açıkçası çok üzüldüm ve şunu düşündüm; uzuv, organ, fiziki engellerimiz bir şekilde belki tolere edilebilir ama peki zihinlerdeki beyinlerdeki engellerimizi nasıl kaldıracağız? 

Hastane otoparkında dahi kimse engellileri takmıyor!

Hastaneye gittim aracımı park edecekken gördüm ki tüm normal araçlar tüm engelli park yerlerini gasp etmiş!
Tam indiğimde yeni bir araç da engelli yerine park edince, Beyefendi orası engelli park yeri dedim. Adam istifini bozmadan indi yürümeye devam etti, o sıra telefonumu çıkarıp araçların fotoğraflarını çekmeye başladım, bunu görünce geri döndü aracına bindi ve aracı normal park yerine aldı!

Ardından ben araçların fotoğrafını çekmeye devam ettim, tam o sıra bir tanesi geldi bizim aracın resmini niye çektin dedi, dedim bak engelli araç yerine park etmişsin, şurda iki adım öteye yürümeye mi üşendin, adam ben hala diğer araçları çekmeye devam edince dedi vallaha billaha fark etmemişim şimdi gördüm ben işareti zaten çıkıcam da görsem dikkat ederdim, dedi.

Bunun bir cezası olmalı ve biraz daha dikkat edilmeli! 36 adet engelli park yerine 30 tane normal araç parketmişti ! Birkaç adım ötesi ise bomboş!

İnsanoğlu biraz daha dikkat etmeli bencil yaşamaktan vazgeçmeli! Park yerini alıyorsan engelini de al !

dünya engelliler günü


Şöyle de bir önerim olacak tüm belediye başkanları en az birer günlerini görme işitme yürüme vb. engelli olarak sokaklarda geçirmelidir! Bu sayede vatandaşlarımızın ne tür zorluklarla karşılaştıklarını görecek ve belki daha akılcı çözümler üretebileceklerdir.
Engellilerimize yeter ki biz ENGEL olmayalım! Birlikte daha yaşanabilir günlere…