Doktordan Al Haberi / 25 Ocak 2016 #DrFB

Antibiyotik direncinde hayvan eti tespiti : Antibiyotik tüketiminin azaltılması ve akıllıca kullanımı ile igili çalışma başlatan ve beta testini devreye sokan Sağlık Bakanlığı, antibiyotik kullanılan hayvanların etlerinin tüketilmesi sonucunda insanlarda antibiyotik direncinin arttığını açıkladı.


Sanal dünya gençlerde miyopiyi artırıyor, çare üstü açık sınıflarda! : İngiliz bilim insanlarına göre bilgisayar ve sanal dünyadan kopamayan çocuklarda ve gençlerde miyop (uzağı görememe) oranı hızla artıyor. Bu oran dünyada yüzde 20 olurken, Uzakdoğu’da yüzde 90’lara yükseldi. Ülkemizdeki çocuklarda görülme oranı ise gözle görülür artışa binaen araştırılıyor


Rahim ağzı kanserine ‘yerli çip’ ile yarım saatte teşhis : İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Melike Karakaya’nın ürettiği kağıt tabanlı “mikroakışkan çip” sayesinde rahim ağzı kanseri yarım saat içerisinde teşhis edilebilecek


Hacamat artık devlet hastanesinde uzman doktorlar tarafından yapılıyor: Geleneksel yöntemlerin sağlıksız koşullarda yapılmasını engellemek amacıyla başlatılan uygulama kapsamında Bartın’da kurulan hacamat ünitesi, uzman hekimler eşliğinde halka hizmet veriyor.


Kan tahlili geç çıktı diye doktoru darp etti : Siverek ilçesinde aile sağlık merkezinde görevli bir doktorun, hasta yakını tarafından darp edildiği iddia edildi. Doktor Süleyman Tekeş ile hasta yakını O.E. arasında kan tahlillerinin geç çıktığı iddiasıyla tartışma yaşandı ve doktor darp edildi.


Merdivenin her basamağında harcanan kalori yazıyor: Samsun İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kurumda çalışan personelin merdiven kullanma alışkanlığını kazanması için ‘Sağlığınız için merdiveni seçin’ sloganıyla bir uygulama başlatıldı. 4 katlı kurum binasının merdivenlerinin her basamağına, çıkılmasıyla harcanacak kalori miktarı yazıldı.


Babalar da “doğuruyor” : Babanın da “gebe kalması” ile ilgili bulguların 1860’lı yıllara dayandığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Biri, “Bazı erkeklerde eşi gebe kalır kalmaz kurduğu duygusal bağdan dolayı ‘Sempatik Gebelik’ oluşuyor. Tıptaki adı da Kuvad Sendromu” dedi.


Zararlı Android uygulamalarının listesi! : HummingBad virüsünün gelişmiş hali olan yeni Android virüsü HummingWhale keşfedildi! Sizlere bu haberimizde yeni virüsün bulunduğu Google Play Store uygulamalarının listesini derledik.


Adaletin “Google”ı görücüye çıkıyor : Adalet Bakanlığınca kurulan, suç türleri, fail profilleri, hakim ve savcı performansları gibi bilgileri içerecek Adli Veri Bankası, suçun önlenmesine yönelik çalışmalara rehberlik yapacak. “Adli Google” olarak nitelendirilen Adli Veri Bankası, Adalet Bakanı Bozdağ’ın katılacağı törenle kamuoyuna tanıtılacak.


Spotify Türkiye fiyatlarına % 40’lık dolar zammı yaptı!: Online müzik dinleme servisi Spotify, Türkiye’de artan dolar kuru nedeniyle abonelik fiyatlarında artışa gitti. 1 Şubat 2017’den itibaren geçerli olacak olan yeni fiyatlarla Spotify Premium paketi Türkiye’de yüzde 40 oranında zamlandı.

Spotify’dan yapılan duyuruya göre 9.99 TL olan Spotify Premium hizmetinin aylık ücreti 13.99 TL’ye, 14.99 TL olan Spotify Aile için Premium paketinin fiyatı ise 20.99 TL’ye yükseltildi. Yüzde 40’lık artışa karşılık gelen yeni fiyatlar 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.


Facebook’a Özel Günlerde Sık Sık Kullanılacak Bir Yenilik Daha Geliyor!:Sürekli yenilikler ile farklılıklar yaratmaya çalışan Facebook, yeni özelliğini de test etmeye başladı. Şu anda bazı Android kullanıcılarında ortaya çıkan detaya göre özellikle Microsoft’un Powerpoint’i ile özdeşleşen slayt gösterisi Facebook’a gelecek.

Tahminlere göre en geç yaz aylarında resmen yayınlanacak olan bu özellik ile zaten yer bildirimi, duygusal durumumuz, ne izlediğimiz, ne yediğimiz gibi herşeyi paylaşabildiğimiz Facebook’ta artık slayt gösterisi de sunabileceğiz.


Adil Kullanım Kotasının Aslında Ne Kadar Adaletsiz Bir Sistem Olduğunun İspatı: İnternet kullanıcılarına adeta hayatı zindan eden ve “internet özgürlüktür”, “internet hızdır” gibi sloganların kullanılmasına rağmen kullanıcıya her türlü haksızlığın yapılmasına sebep olan adil kullanım kotasından bir türlü kurtulmuş değiliz.

BTK’nın bu sisteme yönelik bazı adımları, bazı çalışmaları mevcut ancak bu adımların ve çalışmaların sonucunda yapılacak yeni düzenlemeler, kullanıcıları hiç de tatmin edebilecek yönden değil.


Facebook Hikayeleri duyuruldu!: Facebook Hikayeler yakında başlıyor

Snapchat’in popüler özelliğini ilk kez Ağustos ayında kullanmaya başlayan Instagram, bu özellikle tutunmayı başardı. Günlük 150 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Instagram Hikayeleri şimdi de Facebook Hikayeleriolarak hizmete girecek.